Topuk Dikeni Egzersizleri

Share Button

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk Dikeni Egzersizleri hakkında görsel ve açıklamaları bu sayfamızda bulabilirsiniz.

Topuk dikeni egzersizleri Nelerdir?

  • Bacaklar uzatmış olarak sırt üstü yatılır. Daha sonra ayak bileklerinizi kendi etrafında döndürünüz. Baş parmaklarınızla karşı tarafı gösteriyor gibi hareket ettirin. Sonra baş parmaklarınızı kendinizi gösterir tarzda hareket ettirin. Bu hareketle kaslarınız gerildiği için ağrılarınıza iyi geldiğini hissedeceksiniz.
  • Oturur vaziyette iken bir ayağınızı kaldırır vaziyette ayak altından bir bez geçirin. Bezi iki ucundan tutarak kendinize doğru çekin. Bacağınızı kıvırmadan yapmanız gerekmektedir. Bu hareketi beş saniye sayarak bezi bırakın. Bu hareketi ilk başlarda beş kere, daha sonraları on kereye çıkararak tekrarlayın.
  • Şişe veya merdaneyi ayak altına yerleştirin. Ayağınızın çukur olan kısmına koyduğunuz şişe veya merdaneyi ileriye ve geriye doğru hareket ettiriniz. Kendinizi fazla zorlamadan bu hareketi üç dakika kadar yapabilirsiniz.
  • Düz bir duvar önünde  yüzünüz duvara dönük şekilde durun. İki elinizi de duvara koyun. Duvarı ittiriyormuş gibi hafif baskı yapın. Bu esnada ayağınızın biri arkada olmalıdır. Tam yere basar derecede olan ayağınızdan destek almanız gerekir. Otuz saniye boyunca o şekilde bekleneniz gerekmektedir. Bu hareketi 5 kere tekrar etmenizde fayda vardır.
  • Bir masa önünde masayı tutarak bekleyin. Hafif bir şekilde dizlerinizi bükerek eğilmeye başlayın. Bir ayağınız önde olmalıdır. Çömeldikten sonra ayaklarınızı yerden kaldırarak parmak ucunda durmaya çalışınız. Bu hareketi de kendinizi zorlamadan on kere yapabilirsiniz.

Topuk Dikeni Egzersiz Resimleri

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk Dikeni Egzersizleri

Topuk dikeni egzersizleri hakkında bilgi verdiğimiz bu makalenin dışında topuk dikeni tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiyi öğrenebileceğiz makalemize göz atınız.